Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cadrele militare au dreptul la concediu paternal?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cadrele militare au dreptul la concediu paternal?

Sunt cadru militar si as dori sa ma ajutati in a ma lamuri daca cadrele militare au dreptul la concediu de paternitate cum este el definit in Legea nr. 210/1999. Acest tip de concediu nu se regaseste in legea 80 din 1995 actualizata. Va multumesc pentru ajutor
1. Este vorba de concediu paternal, nu de concediu de paternitate.

2. - Legea 80/1995, actualizxata, nu prevede pesibilitatea pentru tatal militar sa beneficieze de concediul paternal de 5 (+10) zile libere platite, prevazute de Legea 210/1999.
- Legea 80/1995, fiind o lege speciala, are intaietate.
multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra